Yayınlanma Tarihi 10 Haziran 2016 Cuma

Çanakkale Şehitlerini SOLOTÜRK’ün Kokpitinden 360 Derece Çekimiyle Selamlayın!

Çanakkale Şehitlerini SOLOTÜRK’ün Kokpitinden 360 Derece Çekimiyle Selamlayın!

SOLOTÜRK’ÜN Çanakkale Zaferinin 101’inci yıl dönümü anısınına 24 Nisan’da Şehitler Abidesinde icra edilen gösteri uçuşunun provası 360 derece çekim tekniğiyle SOLOTÜRK’ün kokpitinden sunulmuştur. Türk Silahlı Kuvvetleri tarihinde ilk kez 360 derece çekim tekniği ile  bir personelinin neler hissettiğini yansıtan görüntüler,  Türk Silahlı Kuvvetleri personelinin Vatan savunmasında gökyüzünde akıttığı teri ve neler yaşadığını yansıtmıştır.

24 Nisan Şehitler Abidesi gösterisinde SOLOTÜRK’ün gökyüzündeki ismi 2016 yılı 1’inci Gösteri Pilotu Yzb. Erhan GÜNAR olmuştur. 360 derece çekim tekniği ile izleyeciler kendisini SOLOTÜRK pilotunun yerine koyabilmiş ve adeta SOLOTÜRK’ün kokpitinde uçuyormuş hissine kapılabilmiştir. Görüntü oynatıldıktan sonra akıllı telefonların çevrildiği yöndeki görüntünün  izlenebiliyor olması yanı sıra sanal gerçeklik gözlüğü ile de kokpitteki profesyonellik yaşanabilmiştir. SOLOTÜRK pilotunun el ayak koordinasyonu, yer çekiminin değişik katlarına maruz kaldığı G kuvveti altında kokpitte meydana gelen olaylar ve Çanakkale Boğazının eşsiz görüntüsü bu çekim tekniği ile sunulmuştur.

Havada yakıt ikmali yapabilme kabiliyetiyle ve çok yönlü olarak görevlere planlabilme özelliğiyle F-16 uçağı, Türk Hava Kuvvetlerinin envanterindeki en performanslı jetidir. Bu çekim tekniği, gösteri uçuşları yanı sıra harekat görevlerinde rol alan SOLOTÜRK pilotları nezdinde Türk pilotlarının kokpitte çok hızlı meydana gelen değişikliklere kısa sürede reaksiyon göstermesini, Türk askerinin profesyonelliğini ve cesaretini yansıtmıştır. Bu çekim tekniği, herhangi bir modifikasyona tabi olmayan, tamamıyla muharip yönünü koruyan SOLOTÜRK uçağının icra ettiği  görevlerin sonucu olarak üzerinde “Sınır Boylarının Tozunu, Ege Denizinin Tuzunu ve keşif görevlerinin İzini” taşıdığını yansıtmıştır.

Çanakkale Şehitleri anısına icra edilen gösteri uçuşunda Yzb. Erhan GÜNAR kokpitten Çanakkale Şehitlerimize seslenerek: “Aziz şehitlerimiz, emanetiniz Ay Yıldızımızı uçağımızın gövde altında gururla taşıyorum. Bu büyük emaneti benden sonra gelene teslim etmedikçe son nefesimi vermeyeceğim. Sizler bu Vatanın savunmasında canlarınızdan geçtiniz ama, Çanakkale Geçilmez!” demiştir.

Görüntülenme Sayısı (14917)

Kategoriler: Duyurular

Etiketler:

Yazdır

Daha Fazla Bağlantı

Adınız
E-Posta Adresiniz
Konu
Mesajınız ...
x